top of page

Grup Deneyimi ile Erotik Özü Keşfetmek

Erotik Aktarım ve Karşı Aktarımla (Daha İyi) Çalışmak : Güven ve Duygusal Rezonans

Erotik Öz - Aşk ve cinsel arzunun kişisel temeli; Eros: Venüs oğlu, Aşk Tanrısı;

"Bion, bizlerin, bir grup içindeyken savaşan hayvanlar topluluğu olduğumuzu savunuyor. Bion'un bahsettiği bu savaş, cinsellik ve erotizmanın hayati bir rol oynadığı sağ kalıma ilişkindir. Varsayımsal olarak, Bion, herhangi bir cinsiyetten iki insanın biraraya geldiğinde amaçlarının seks yapmak olduğuna dair bilinçsiz bir temel varsayım olduğunu söylemektedir. (Rosiello, 2000).  

"Bir terapist ya da üye olarak, gruba sezgisel bir biçimde getirdiğim erotik öz nedir?"

Tedavi odasının dışında erotik benliğin sarsıcı yoğunluğunun ve dünyaya bakışımızı çerçevelendirdiğinin farkındayız. Ancak tedavi odasında sık sık gerçek karşılaşmanın doğurduğu otantikliği bastırmamız istenir; ve mesela, bu sorunla aktarım ve karşı aktarım olarak süpervizyonda baş etmek durumundayız.

Terapi odasında yaşanan aktarım içerisinde erotik duyguları ifade etmek ve çalışmak, duygusal risk içerir: geçmiş travmalarla bağlantı, bilinçdışı sosyal tabulara dokunulması ... Öte yandan, erotik aktarımla uygun şekilde çalışmak, terapötik bir ilişki içinde özel bir duygusal yakınlığın temelini atar ve güven ve terapi sürecini derinleştirebilir.

 

Analitik süreçteki temel faaliyetimiz, narsissistik denge durumunu bir kenara itmek için, bu duruma meydan okuma sürecindeki duygusal kırılganlıkları yeniden keşfetmektir.

Travmatize alanlarımız da dahil olmak üzere erotik özümüzü keşfetmek ve anlamak, erotik aktarım ve karşı aktarımın anlamıyla ilgili düşüncelerimizi genişletebilir. Dahası, hastanın güven, bağlantı ve yakınlık konusundaki olumlu gelişimsel çabalarını da kapsar.

Bu Çalışmada:

Çeşitli araçların (şiir, drama, oyunlar, direktif hayal gücü ...) kullanımı, teori ve paylaşım yoluyla, grup aktarımı ve karşı aktarım açısından erotik benliklerimizi daha fazla keşfetmeye ve anlamaya çalışacağız.

Oturum esnasında, içimizdeki bastırılmış erotik öz ile ilgili farkındalığımızı artırarak hangi yaratıcı alanların açıldığını keşfedeceğiz ve;

1- ilişkilerde güven inşa etmek;

2- travmaları, tabuları ve tekrarların zorlanmasını keşfetmek;

3- Ve mümkün olursa, grup içindeki birinin rolünün devinimini (ve grup içindeki karşılıklı ilişkileri).harekete geçirmek hedeflerine ulaşacağız

Anahtar Kelimeler: libido, şehvet, arzu, aşk, travmalar, tabular

 

"İç dünyamın fantezisi ile temas kurmak, o zamana kadar benim için mümkün olmayan, bir başkasının iç fantezisini tolere etme ve bunları dinleme fırsatı yarattı." R.A

Yönetici hakkında:

Dr. Marcia Honig Grup Terapisi alanında doktora derecesine sahiptir. Hem bireyler hem de gruplarla çalışan Honig, sanat terapisi ve entegratif danışmanlık da yapmaktadır. Tel Aviv Belediyesi himayesindeki MELEL Merkezinde duygusal terapi koordinatörlüğü yanısıra kurucusu olduğu "Even Derech" isimli özel psikoterapi kliniğinin direktörlüğünü de yürütmektedir.

Bu arada 7 yıldan uzun bir süredir erotik aktarım konusunda 8 farklı ülkede atölye çalışmaları yapmaktadır.

Hem Brezilya hem İsrail vatandaşı olan Marcia, 3 çocuk annesidir.  

bottom of page